Izvor- energetika-net.com
Uvest će se naplata mrežarine kupcima u samoopskrbi električnom energijom
Ministarstvo gospodarstva u javnu je raspravu krajem veljače stavilo nacrt izmjena Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji te obrazac iskaza interesa za isti propis. Javna rasprava otvorena je 28. veljače i trajat će do 14. ožujka, a riječ je o usklađivanju zakonodavstva s EU propisima zbog čijeg nečinjenja je protiv RH nastavljen predsudski postupak zbog navodne povrede prava EU-a iz 2021. Zakon bi se trebao donijeti po hitnom postupku.
Proširuje se ostvarenje nacionalnog cilja korištenja energije iz obnovljivih izvora energije od najmanje 42,5 % u konačnoj bruto potrošnji do 2030. u skladu s ažuriranim Nacionalnim energetskim i klimatskim planom, umjesto dosadašnjih 36,6 %.
Također, do kraja ove godine ističe odgoda primjene EU zakonodavstva kom više nije dopušteno da aktivni kupci u samoopskrbi imaju prednost neplaćanja mrežnih naknada i ostalih davanja pri preuzimanju električne energije iz mreže snage do i uključivo 500 kW. Stoga MINGO treba uspostaviti novi sustav vlastite potrošnje proizvodnog postrojenja i samoopskrbe do 31. ožujka ove godine, s primjenom od 1. siječnja 2026. Od 1. siječnja 2026. svim kupcima za preuzetu energiju od opskrbljivača osigurat će se, kažu, jednak tretman u pogledu pristupa distribucijskoj mreži.
Aktivni kupci - kada ide naknada?
Novi sustav će redizajnirati način obračuna naknade za vlastitu proizvodnju električne energije u samoopskrbi isporučene u mrežu, sve naknade i pristojbe, uključujući mrežne tarife, moraju odražavati troškove i biti razmjerne i nediskriminirajuće, poručuje MINGO u prijedlogu zakona.
Naknade će se obračunavati ako se el. energija koju proizvode aktivni kupci podupire iz programa potpore, u mjeri da ne ugrožava održivost projekta i učinak potpore te ako imaju više od 30 kW instaliranih kapaciteta. Također, od početka 2026. naknade su moguće ako ukupan udio postrojenja za vlastitu potrošnju premaši 8% ukupnog instaliranog kapaciteta u RH te ako se ustanovi da to stvara opterećenje na održivost sustava el. energije. Na elektroenergetskoj mreži je krajem studenog 2024. bilo 776 MW solara, od čega samo 132 MW u sustavu samoopskrbe kućanstava, dok je u kategoriji poduzetništvo 13,9 MW u sustavu samoopskrbe.
Poticaji za udruživanje u energetske zajednice
U nacrtu stoji da će istovremeno, novi sustav stvoriti poticaje za kupce da se udružuju u zajednice obnovljive energije i razmjenjuju energiju, te će i nadalje imati zaštićenost da će proizvedena energija poslana u mrežu biti preuzeta od opskrbljivača. Precizira se uloga aktivnog kupca te se za sve osobe bilo pravne ili fizičke utvrđuje preuzimanje iz mreže ili isporuka u mrežu u realnom vremenu, pri čemu jedan kupac sa svojim OIB-om može imati razmjenu sam sa sobom na različitim lokacijama uz plaćanje za korištenje mreže.
Naknade i pristojbe neće se obračunavati za vlastitu proizvodnju električne energije koja ostaje u objektima potrošača vlastite energije čime će se promovirati i skladištenje energije na mjestu proizvodnje.
Nacrt propisuje način registracije zajednica obnovljive energije tj. upis i vođenje registra, što treba napraviti HERA u roku od šest mjeseci. Onemogućuje se dodjela potpora za zelenu energiju nastalu spaljivanjem otpada ako nisu ispunjene obveze odvojenog prikupljanja otpada. Definira se kriterij održivosti i ušteda emisija za biogoriva i goriva iz biomase.
Propisuje se donošenje plana za određivanje namjenskih infrastrukturnih područja za razvoj elektroenergetske mreže i skladištenjem, potrebnih za integraciju energije iz obnovljivih izvora u elektroenergetski sustav, te područja za ubrzanje obnovljivih izvora energije u cilju zaštite okoliša i rasterećenje administrativnih postupaka. Propisuje se donošenje propisa iz nadležnosti Agencije (HERA), operatora tržišta energije i ministarstva nadležnog za energetiku.
Ovim izmjenama utvrđuju pitanja osiguranja obnove šuma te sveukupnog održivog korištenja biomase sukladno odredbama Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime (UNFCCC) koja obuhvaća emisije i uklanjanja iz poljoprivrede, šumarstva i korištenja zemljišta i kojom se osigurava da se promjene u zalihi ugljika povezane sa sječom biomase smatraju obvezivanjem zemlje na smanjenje ili ograničenje emisija stakleničkih plinova.